Przejdź do treści

Międzynarodowe projekty naukowe i granty pozyskane przez pracowników Instytutu

Sexual health and well-being among adults 50+ in Czechia and Poland

Projekt „Zdrowie seksualne i dobre samopoczucie wśród osób dorosłych 50+ w Czechach i Polsce: poszukiwanie informacji i wsparcia. (SexWell)” realizowany przez dr hab. Katarzynę Skałacką, prof.UO we współpracy z Uniwersytetem Masaryka w Brnie.
W projekt wpisany jest udziałem doktorantów UO. Identyfikator projektu GA25-17801S Okres realizacji projektu 1/2025 – 12/2027 Inwestor / Program / Typ projektu Czeska Fundacja Naukowa.

Grant międzynarodowy "TAILWIND: arT & role-plAy in well-beIng & Loneliness of War-affected UkraINian children"

Grant pozyskany ze środków the British Academy przez dra Marka Palace (Liverpool John Moores University, UK) na międzynarodowe badania, dotyczące dobrostanu ukraińskich dzieci mieszkających w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Polsce. Termin realizacji lipiec 2025 – czerwiec 2026. W grancie uczestniczy dr Marek Palace (Liverpool John Moores University, UK) a w polskim zespole Uniwersytetu Opolskiego uczestniczą: mgr Angelika Szklarska i mgr Natailia Wójcik.

Moderating and Mediating Factors Influencing Prosocial Behaviour in the Czech and Polish populations

Projekt koncentruje się na czynnikach pośredniczących i moderujących, które wpływają na zachowania prospołeczne w populacji czeskiej i polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów szkół średnich. Kluczowymi wynikami są:

  1. Głębsze zrozumienie koncepcji prospołeczności (w przeciwieństwie do aspołeczności) we współczesnym społeczeństwie oraz identyfikacja poznawczych, afektywnych i behawioralnych komponentów prospołeczności.
  2. Identyfikacja i opis mediatorów prospołeczności, zarówno tych, które ją wzmacniają, jak i tych, które ją osłabiają.
  3. Identyfikacja i opis moderatorów prospołeczności, zarówno tych, które ją wzmacniają, jak i tych, które ją osłabiają.

Partnerzy projektu: Palacky University in Olomouc, Opole University, planowany termin: kwiecień 2025 – kwiecień 2026

Osoba koordynująca z UO: dr hab. Dariusz Krok, prof. UO

Grant międzynarodowy "Daily diary study of youth adjustment in the Russia-Ukraine war: A pilot study"

Grant pozyskany ze środków the Josiah Charles Trent Memorial Endowment fund przez dr Ann Skinner (Duke University, USA). Badania są prowadzone w terminie styczeń – październik 2025 w Polsce i na Ukrainie, wśród ukraińskich adolescentów i młodych dorosłych, którzy zostali przesiedleni w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W projekcie uczestniczą: dr Ann Skinner (Duke University, USA), dr hab. Iiulia Pavlova (Lviv State University of Physical Culture, Ukraine) oraz polski zespół z Uniwersytetu Opolskiego w składzie: prof. dr hab. Aleksandra Rogowska, dr Rafał Gerymski, mgr Natalia Wójcik.

Cross-Cultural Health Psychology

Projekt realizowany był w salach i on-line wraz z Leeds Trinity University (UK) i Taylor’s University (Malaysia). W ramach projektu odbyły się warsztaty studenckie i wykłady dotyczące takich zagadnień jak: zdrowie psychiczne w wymiarze globalnym; główne zaburzenia psychiczne w Polsce, Anglii i Malezji; praktyka psychologa w Anglii, Malezji i Polsce; percepcja społeczna w różnych kontekstach kulturowych; kulturowe uwarunkowania i wyznaczniki zaburzeń i chorób psychicznych; psychologiczne aspekty globalizacji w kulturach Zachodu i Wschodu.

Partnerzy projektu: Leeds Trinity University, Taylor’s University, Opole University, długość projektu: 8 tygodni, październik – grudzień 2023

Osoba koordynująca z UO: dr hab. Dariusz Krok, prof. UO

Projekt badawczy "The Well-being of Ukrainian Students During the COVID-19 Pandemic and the Russian Invasion of Ukraine"

Projekt realizowany w latach 2022-2023 na Ukrainie i w Polsce, przez dr hab. Iuliię Pavlovą (Lviv State University of Physical Culture, Ukraine) oraz prof. dr hab. Aleksandrę Rogowską (Uniwersytet Opolski), w kooperacji z dr Stephen X. Zhang (University of Adelaide, Australia). Celem badań było porównanie dobrostanu ukraińskich studentów podczas pandemii COVID-19 oraz w czasie wojny na Ukrainie i monitorowanie u nich symptomów zdrowia psychicznego w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Projekt badawczy "Quality of Life and Well-being of Saudi Arabian University Students"

Projekt naukowy skierowany na analizę rozmaitych wymiarów dobrostanu i jakości życia studentów różnych wydziałów King Saud University. Projekt jest realizowany w latach 2022-2025 przez zespół pod kierownictwem dr hab. Tahani K. Alshammari (King Saud University, Saudi Arabia), w skład którego wchodzi między innymi prof. dr hab. Aleksandra Rogowska z Uniwersytetu Opolskiego. Projekt był częściowo finansowany z grantów zdobytych na King Saud University, przez kierowniczkę poszczególnych badań naukowych, dr hab. Tahani K. Alshammari.

Grant międzynarodowy NAWA "Mental health of young adults during the COVID-19 pandemic in Poland, Germany, Slovenia and Israel: longitudinal study"

Grant relizowany w czterech krajach (Polska, Izrael, Niemcy, Słowenia) w teminie styczeń 2021-styczeń 2022, z funduszy NAWA (PPN/GIN/2020/1/00023), pod kierownictwem dr hab. Dominiki Ochnik (Akademia Śląska w Katowicach). Celem badań była analiza symptomów zdrowia psychicznego i dobrostanu młodych dorosłych w czasie pandemii COVID-19. W zespole naukowców uczestniczyli przedstawiciele czterech krajów, w tym Ana Arzenšek (University of Primorska, Slovenia), Joy Benatov (University of Haifa, Israel), Urša Mars Bitenc (University of Primorska, Slovenia), Marco J. Held (University of Bamberg, Germany), Astrid Schütz (University of Bamberg, Germany), natomiast z Polski dr hab. Dominiki Ochnik – kierownik projektu (Akademia Śląska w Katowicach) oraz prof. dr hab. Aleksandra Rogowska (Uniwersytet Opolski).

Międzynarodowy projekt badawczy "Mental health of undergraduates during the COVID-19 pandemic"

Projekt relaizowany w latach 2020-2022 w dziewięciu krajach (Polska, Słowenia, Czechy, Ukraina, Rosja, Niemcy, Turcja, Izrael, and Kolumbia) przez zespół następujących badaczy: Dominika Ochnik, Aleksandra M. Rogowska, Cezary Kuśnierz, Monika Jakubiak, Astrid Schütz, Marco J. Held, Ana Arzenšek, Joy Benatov, Rony Berger, Elena V. Korchagina, Iuliia Pavlova, Ivana Blažková, Imran Aslan, Orhan Çınar & Yonni Angel Cuero-Acosta. Przeprowadzono szereg badań porównawczych, dotyczących rozmaitych wskaźników zdrowia i dobrostanu studentów uniwersytetów z różnych krajów.

Polsko-Ukraiński projekt badawczy "Healthy behavior of physical education university students"

Badania, przeprowadzone w latach 2019-2020 dotyczyły różnych wskaźników zachowań zdrowotnych w porównaniu polskich i ukraińskich studentów Wychowania Fizycznego. W projekcie uczestniczyła dr hab. Iuliia Pavlova (Lviv State University of Physical Culture, Ukraine) oraz w polskim zespole dr hab. Cezary Kuśnierz, prof. PO (Politechnika Opolska) oraz prof. dr hab. Aleksandra Rogowska (Uniwersytet Opolski).

Projekt międzynarodowy „PSYCHOLOGY GLOBAL CLASSROOM"

W okresie od 01.10.2021 do 30.11.2021 Instytut Psychologii Uniwersytetu Opolskiego uczestniczył w projekcie pt. „Psychology Around the World” realizowanym wraz z Leeds Trinity University (UK) i Taylor’s University (Malaysia). Projekt dotyczył współpracy wykładowców i studentów w wielonarodowych grupach przy wykorzystaniu wirtualnej platformy w celu analizowania i porównywania różnych teoretycznych i praktycznych aspektów psychologii międzykulturowej. Zrealizowano następujące zagadnienia z zakresu psychologii międzykulturowej: stereotypy i uprzedzenia, kulturowe uwarunkowania i wyznaczniki zdrowia psychicznego, komunikacja interpersonalna w różnych kulturach oraz percepcja społeczna w kontekście kulturowym.
W ramach projektu dr hab. Dariusz Krok, prof. UO poprowadził cykl wykładów pt. „Cross-cultural health psychology”.

Psychology Global Classroom – Informacja o projekcie

Grant Unii Europejskiej „Horyzont 2020”

Bezdomność jako niesprawiedliwość społeczna (2016-2019).  Uniwersytet Opolski jako jedyna uczelnia w Polsce została zaproszona do udziału w projekcie i tym samym do współtworzenia efektywnej polityki społecznej oraz spójnych programów profilaktycznych i dobrych praktyk.

Szerokim celem projektu HOME_EU jest dogłębne i wszechstronne zrozumienie postaw decydentów europejskich wobec zjawiska nierówności społecznych. W szczególności chcemy się dowiedzieć, jak decydenci spostrzegają, w jakim zakresie tolerują i w jaki sposób konfrontują się z występującymi nierównościami.

Członkami HOME_EU (12 organizacji, które współpracują ze sobą na wielu różnorodnych polach) są:

  • AEIPS, Associação para o Estudo e Integração Psicossocial (Portugalia)
  • AMU, Aix-Marseille University (Francja)
  • Crescer na Maior, Associação de Intervenção Comunitária (Portugalia)
  • FEANTSA (EU)
  • ISPA, Instituto Universitário (Portugalia)
  • Karolinska Institutet, Department of clinical neuroscience (Szwecja)
  • University of Limerick (Irlandia)
  • CML, Câmara Municipal de Lisboa (Portugalia)
  • UO, Uniwersytet Opolski (Polska)
  • RAIS Fundación (Hiszpania)
  • Stichting Katolieke Universiteit (Holandia)
  • UNIPD, University of Padova (Włochy)

Członkami zespołu z ramienia UO byli: dr hab. Anna Bokszczanin prof. UO, dr hab. Aleksandra Rogowska prof. UO i dr Katarzyna Skałacka.

Więcej informacji o projekcie, na oficjalnej stronie projektu na https://www.home-eu.org/

Projekt INTERREG III - rok 2007

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Czechy – Polska 2004-2006. Projekt nr CZ.04.4.85/2.3.PL.1/0596 ” Współpraca naukowa w zakresie Psychologii klinicznej”.

W ramach projektu ukazała się w roku 2008 publikacja pt. „Jakość życia współczesnego człowieka. Wybrane problemy.” w języku polskim oraz czeskim.

W dniach 24-25 maja 2007 w ramach projektu została zorganizowana międzynarodowa konferencja. Tematyka konferencji: nowoczesne technologie – błogosławieństwo czy przekleństwo?, Zdrowie, promocja zdrowego stylu życia, Człowiek w środowisku pracy, Współczesne obsesje: otyłość, anoreksja, bulimia, Społeczeństwo obywatelskie, systemy wsparcia, Od drobnych kłopotów po klęski żywiołowe – Jak sobie radzić ze stresem?, Ból i cierpienie – czy rzeczywiście uszlachetnia?, Problemy ludzi starszych.,  Problematyka grup mniejszościowych.