Wyposażenie

Badania naukowe oraz dydaktyka, prowadzone w Instytucie Psychologii, wymagają korzystania z wielu programów statystycznych. Instytut posiada licencje ogólnouczelniane oraz wydziałowe corocznie odnawiane. Programy licencjonowane jak Statistica, SPSS czy AMOS można uruchamiać tylko w systemie operacyjnym Windows. Oprócz programów wymienionych wyżej w Instytucie wykorzystywane jest wieloplatformowe oprogramowanie typu „open-source”.

Statistica wersja 13.3 PL oraz ANG.

Statistica to wszechstronne narzędzie analityczne umożliwiające użytkownikom dostęp do danych, przygotowanie i analizę danych, raportowanie oraz wdrażanie modeli analitycznych w różnorodnych środowiskach. Nowa linia produktów pozwala klientom łatwo tworzyć i wdrażać modele statystyczne, predykcyjne, eksploracji danych, uczenia maszyn, prognozowania, optymalizacji oraz analizy tekstu.

Statistica Rozszerzony Pakiet Akademicki oraz Zestaw do Analiz Marketingowych i Rynkowych dostępne są w ramach licencji ogólnouczelnianej, która corocznie jest odnawiana. Prawo do korzystania z licencji przysługuje wszystkim pracownikom i studentom Uniwersytetu Opolskiego.

Do instalacji oprogramowania niezbędny jest komplet kodów oraz pakiet instalacyjny. 

Instalację w systemie Windows (minimum w wersji 7) przeprowadza się uruchamiając jako administrator, z rozpakowanego pakietu instalacyjnego do dowolnego foldera, programu Setup.exe. Podczas instalacji wymagane jest wypełnienie formularza rejestracyjnego z podaniem adresu email z domeny uni.opole.pl w celu aktywacji oprogramowania i przypisania licencji do użytkownika.

W przypadku problemów z instalacją można skorzystać z pomycu na stronie dostawcy oprogramowania” https://www.statsoft.pl/Zasoby/Materialy-dodatkowe/Pytania-i-odpowiedzi/Instalacja-i-rejestracja/

IBM SPSS Statistics

Oprogramowanie IBM SPSS dostępne jest w ramach zintegrowanego narzędzia Predictive Solutions PS IMAGE PRO w licencji wydziałowej w ograniczonej liczbie stanowisk. Prawo do korzystania z licencji przysługuje pracownikom Instytutu Psychologii prowadzącym badania naukowe z wykorzystaniem tego narzędzia. Studenci mogą korzystać z tego oprogramowania w pracowni komputerowej oraz laboratorium.

Licencja, podobnie jak w przypadku oprogramowania Statistica, jest corocznie odnawiana. Licencja uprawnia do korzystania z wielu modułów oprogramowania m.in. IBM SPSS Statistics, IBM SPSS Regression, IBM SPSS Advanced Statistics, IBM SPSS Categories.

Jamovi, Jasp i G-Power

Jamovi

Jamovi to program statystyczny w otwartym kodzie „open source” dostępny dla wielu platform (Windows, Linux, macOS). Zaprojektowany został tak aby był łatwy w użyciu i jest alternatywą dla programów statystycznych Statistica czy SPSS. Program zbudowany na bazie języka statystycznego R i daje dostęp do wielu analiz poprzez instalację dodatkowych modułów dostarczanych przez jego społeczność naukową.

Pełny opis, dokumentacja oraz wersje do pobrania znajdują się na stronie https://www.jamovi.org/. Oprogramowanie to zainstalowane i dostępne jest na komputerach w pracowni komputerowej oraz laboratorium Instytutu Psychologii.

JASP

JASP (Jeffreys’s Amazing Statistics Program) jest oprogramowaniem rozwijanym przez badaczy związanych z Uniwersytetem w Amsterdamie. Funkcjonalność JASP można przyrównać do oprogramowanie Jamovi. To co wyróżnia JASP od Jamovi to fakt zaimplementowania w nim analiz bayesowskich oraz wielu analiz zawartych w środowisku R, które nie są jeszcze dostępne w Jamovi (np. network analysis).

Tak jak i Jamovi, JASP jest dostępny dla systemów operacyjnych Windows, Linux oraz macOS: https://jasp-stats.org/

G*Power

Oprogramowanie G*Power służy do obliczenia wielu analiz mocy statystycznej w dla wielu testów statystycznych wykorzystywanych szeroko w psychologii i naukach społecznych. Pozwala m.in. na analizę wymaganej liczby osób badanych do realizowanych projektów badawczych (analiza mocy a priori).

Program dostępny jest dla środowiska Windows oraz macOS. Pełen opis oprogramowanie znajduje się na stronie jednostki odpowiedzialnej za stworzenie programu G*Power, Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie: https://www.psychologie.hhu.de/arbeitsgruppen/allgemeine-psychologie-und-arbeitspsychologie/gpower

 

Skip to content