14 grudnia 2023 r. w sali audytoryjnej Instytutu Psychologii odbył się wykład otwarty prof. dr hab. Stanisławy Steuden (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie) pt. “Z refleksji nad siłą godności. Perspektywa psychologiczna”.
Prof. dr hab. Stanisława Steuden jest uznanym i cenionym badaczem w zakresie psychologii klinicznej. W swojej wieloletniej karierze naukowej zajmowała się takimi zagadnieniami, jak psychologiczna aspekty choroby, radzenie sobie ze stresem, akceptacja choroby czy zaburzenia psychiczne. Jest autorką wielu książek i artykułów naukowych w obszarze psychologii klinicznej i zdrowia.
Instytut Psychologii, sala audytoryjna, 14 grudnia 2023.
Wykład jest próbą odpowiedzi na pytanie w jaki sposób cechy temperamentu warunkują gotowość do podjęcia zmiany, czyli poziom giętkości poznawczej? Literatura wskazuje na to, że giętkość poznawcza mierzona jest za pomocą różnorodnych zadań, które można zakwalifikować do dwóch jej typów. Problematyka wykładu obejmuje charakterystykę pojęć kluczowych, opis przeprowadzonych badań nad związkiem temperamentu z typami giętkości poznawczej oraz kierunek dalszych badań.
Instytut Psychologii, sala audytoryjna, 12 października 2023.
W ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych, w dniu 18 maja 2023 w sali audytoryjnej Instytutu Psychologii, odbył się wykład Prof. dr hab. Stanisława Z.Kowalika O tworzeniu wiedzy naukowej – perspektywa psychologiczna.
Wystąpienie Profesora Kowalika jest efektem Jego analizy uwarunkowań psychologicznych prowadzenia działalności badawczej, która doprowadziła do wyróżnienia czterech etapów rozwoju nauki, zgodnie ze zmieniającymi się rolami społecznymi badaczy (etap myślicieli, uczonych, naukowców i ekspertów). Profesor wykazuje także, że inne są uwarunkowania psychologiczne prowadzenia działalności badawczej na poszczególnych etapach rozwoju nauki oraz poddaje w wątpliwość sposoby prowadzenia badań przez przedstawicieli nauk przyrodoznawczych i społeczno-humanistycznych.
Stanisław Zbigniew Kowalik jest psychologiem i socjologiem, profesorem nauk humanistycznych. Swoje pasje naukowe realizuje przede wszystkim na gruncie psychologii rehabilitacji i psychologii społecznej. Podejmuje teoretyczne i praktyczne problemy osób
niepełnosprawnych oraz wyzwania, jakie dla jakości życia psychicznego ludzi wnoszą procesy globalizacji. W dociekaniach badawczych uwzględnia psychologię cielesności, psychologię sztuki i psychologię nauki. Ten ostatni temat był przedmiotem wykładu, jaki wygłosił w Instytucie Psychologii UO.
Instytut Psychologii, sala audytoryjna, 18 maja 2023.
W ramach współpracy Instytutu Psychologii UO z Publicznym Liceum Ogólnokształcący nr IX im. Władysława Andersa w Opolu, dr hab. ks. Dariusz Krok, prof. UO i dr Anna Machnik Instytut Psychologii w dn. 22.04.2021 wygłosili wykłady w ramach kursu podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych nauczycieli i aktywizacji kompetencji naukowych.
W spotkaniu, które odbyło się na platformie TEAMS wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli. Temat przewodni brzmiał: „Mózg – wielka tajemnica. Jak zwiększyć jego moc?”. Dr hab. ks. Dariusz Krok, prof. UO wygłosił wykład pt. „Mózg najnowszej generacji. Aktualne badania psychologii nad mózgiem”, natomiast dr Anna Machnik – Czerwik, mówiła na temat „Z miłości do… cudowny mikrokosmos ludzkiego mózgu”. W ramach powyższych wykładów skupiono się na m. in. relacjach procesów poznawczych z funkcjonowaniem mózgu; neuronalnym podłożu działania pamięci, uczenia się, rozumowania i wyobraźni; czy też oddziaływaniu mass mediów na nasz mózg.
Platforma Teams, 22 kwietnia 2021.
Instytut Psychologii
Plac Staszica 1,
45-052 Opole
tel. +48 77 4527370
e-mail: psychologia@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382