Katarzyna Skałacka
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2023
ISBN: 978-83-8332-019-9
Książka Katarzyny Skałackiej jest monografią kompletną. Zawiera bardzo obszerną wiedzę na temat starzenia się człowieka i wyznaczników jakości życia w okresie późnej dorosłości, szeroko zakrojone badania przeprowadzone z naprawdę licznymi – co nieczęsto zdarza się w psychologii – grupami osób oraz dobrze pomyślaną replikację. Stanowi kompendium wiedzy na temat takiego starzenia się, które zapewnia podtrzymanie wysokiej jakości życia, a wszystko to na tle sposobów alternatywnych o znacznie mniejszej wartości adaptacyjnej mierzonej jakością życia. A jeśli dodać znakomity warsztat metodologiczny, porównania międzynarodowe, konkluzywne analizy i wieloaspektowe odniesienia teoretyczne, to mamy dzieło warte dokładnego przestudiowania.
[Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Piotra Olesia]
Katarzyna Błońska
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2020
ISBN: 978-83-7395-925-5
W monografii podjęto tematykę ludzkiego szczęścia należącą do najbardziej intrygujących zagadnień współczesnej psychologii. Autorka w zwięzły i przystępny sposób, prowadząc rozważania teoretyczne i empiryczne, próbuje odpowiedzieć na kluczowe pytanie o możliwości podnoszenia poziomu szczęścia. Zaprzecza tezie o stałym potencjalnym poziomie szczęścia, przytaczając naukowo potwierdzone sposoby na poprawę zadowolenia z życia i samopoczucia. Kluczową metodą pozytywnego oddziaływania na poziom dobrostanu jest uświadomiona, ukierunkowana na realizację określonego celu aktywność, którą autorka rozpatruje również w kontekście pozytywnej i negatywnej motywacji.
Krok Dariusz, Dymecka Joanna
Jakość życia a zdrowie
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2020
ISBN: 978-83-7395-914-9
Jakość życia, będąca pojęciem złożonym i wieloaspektowym, jest w dużym stopniu uzależniona od stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiąże się także z reakcją osoby na jej stan zdrowia i inne niemedyczne aspekty jej funkcjonowania. Jakość życia związana ze zdrowiem odzwierciedla samopoczucie pacjenta, jego radzenie sobie z chorobą i codziennymi zadaniami oraz satysfakcję z poszczególnych obszarów życia po uzyskaniu diagnozy. Celem książki jest ukazanie wielu aspektów zdrowia i choroby, zarówno w rozważaniach teoretycznych, jak i analizach badań empirycznych. Książka składa się z dwóch zasadniczych części, które dotyczą: teoretycznych refleksji nad jakością życia w chorobie oraz predyktorów jakości życia w chorobach przewlekłych. Wnioski płynące z przedstawionych badań pokazują, jak ściśle dobrostan psychiczny i pozytywne funkcjonowanie człowieka wiążą się ze wskaźnikami zdrowia fizycznego i psychicznego. Ponadto wskazują, że ocena jakości życia związanej ze zdrowiem ma duże znaczenie w badaniach, praktyce klinicznej oraz w polityce zdrowotnej. Z tego względu, książka może być pomocna dla szerokiego grona odbiorców, m.in. psychologów, pedagogów, lekarzy czy pielęgniarek w zrozumieniu związków jakości życia ze zdrowiem.
Grzegorz Pajestka
Odmienne reguły gry: o orientacjach społecznych kobiet i mężczyzn
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2019
ISBN: 978-83-7395-856-2
Jednym z podstawowych celów pracy jest odpowiedź na pytanie: kto jest bardziej rywalizacyjny – mężczyźni czy kobiety? Intuicja podpowiada, że ci pierwsi, jednak dotychczasowe badania nie przyniosły rozstrzygających rezultatów. Okazuje się, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wiedzieć kto jest rywalem – mężczyzna czy kobieta? To, jakiej płci jest druga osoba, okazuje się mieć niebagatelny wpływ na orientacje społeczne mężczyzn i kobiet, czyli na ich motywację do zachowań prospołecznych lub egoistycznych. Co ciekawe, wpływ płci partnera interakcji na orientacje społeczne jest odmienny u mężczyzn i kobiet, a celem niniejszej pracy jest również wskazanie prawdopodobnych przyczyn tych różnic.
Przemysław Zdybek
Wpływ orientacji temporalnej na procesy spostrzegania i oceniania atrakcyjności fizycznej
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2018
ISBN: 978-83-7395-806-7
Jednym z podstawowych celów pracy jest odpowiedź na pytanie: kto jest bardziej rywalizacyjny – mężczyźni czy kobiety? Intuicja podpowiada, że ci pierwsi, jednak dotychczasowe badania nie przyniosły rozstrzygających rezultatów. Okazuje się, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wiedzieć kto jest rywalem – mężczyzna czy kobieta? To, jakiej płci jest druga osoba, okazuje się mieć niebagatelny wpływ na orientacje społeczne mężczyzn i kobiet, czyli na ich motywację do zachowań prospołecznych lub egoistycznych. Co ciekawe, wpływ płci partnera interakcji na orientacje społeczne jest odmienny u mężczyzn i kobiet, a celem niniejszej pracy jest również wskazanie prawdopodobnych przyczyn tych różnic.
Barbara Mróz, Agata Chudzicka-Czupała, Małgorzata Kuśpit
Kompetencje osobowościowe i twórcze
Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2017
ISBN: 978-83-7383-949-6
Chociaż na rynku wydawniczym istnieje wiele prac poświęconych problematyce twórczości, książka ta stanowi pozycję wyróżniającą się. Otrzymaliśmy w niej sporą dawkę wiedzy o tym, czym są kompetencje osobowościowe i twórcze człowieka pracującego oraz kiedy i w czym mogą mu one być pomocne. Praca warta jest publikacji, gdyż wnosi nowy wkład w rozumienie analizowanych zagadnień.
Prof. dr hab. Augustyn Bańka, Uniwersytet SWPS – z recenzji
Zaprezentowane badania dokumentują podejmowany przez psychologów trud weryfikacji opracowanych już narzędzi pomiaru i trwałe dążenie do ich doskonalenia. Przeprowadzone analizy mają wysoki walor zarówno poznawczy, jak i aplikacyjny. Stanowią także sygnał dla pracowników, że psychologowie dysponują narzędziami, które mogą pomóc osobom nastawionym na osobistą i zawodową karierę.
Dr hab. Grażyna Mendecka, prof. GWSH – z recenzji
Barbara Mróz, Anna Pawłowska, Joanna Nieżurawska, Anna Wileczek, Bogumiła Bubiak, Dorota Jedlikowska
Szef X – pracownik Y
Wydawnictwo Naukowe Texter, Warszawa 2017
ISBN: 978-83-7790-460-2
Prezentowana monografia, Szef X – pracownik Y. Wyzwania w zarządzaniu pokoleniem Y, stanowi wspólne przedsięwzięcie psychologów z sześciu polskich ośrodków akademickich (Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Jagielloński). Autorki, zatrudnione w instytutach psychologii, socjologii i na wydziałach zarządzania, podjęły aktualny współcześnie temat relacji międzygeneracyjnych w pracy. Uczyniły to z różnych perspektyw, dzięki czemu niniejsza publikacja jest pełniejsza i opisuje zagadnienie w sposób wszechstronny.
Barbara Mróz, Jolanta Kociuba, Barbara Osterloff
Sztuka aktorska w badaniach psychologicznych i refleksji estetycznej
Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2017
ISBN: 978-83-7383-930-4
Książek poświęconych psychologii aktorów jest niewiele, i to nawet w skali literatury światowej. Z tego względu z dużym uznaniem oceniam tę propozycję edytorską, pomyślaną jako praca zbiorowa z tego interesującego zakresu. Bardzo ciekawa kolekcja oryginalnych wypowiedzi aktorów stanowi doskonałe wsparcie i ilustrację badań psychologicznych. Rekomenduję tę książkę do druku i bardzo pozytywnie oceniam jej zawartość.
Prof. dr hab. Czesław S. Nosal, Uniwersytet SWPS – z recenzji
Dariusz Krok
W poszukiwaniu znaczenia choroby nowotworowej
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2017
ISBN: 978-83-7395-779-4
Choroba nowotworowa jest silnym stresowym zdarzeniem życiowym, które uruchamia szereg reakcji, wpływających na myślenie, emocje oraz mechanizmy zachowania osób chorych. Książka prezentuje aktualną wiedzę, teorie i wyniki badań na temat radzenia sobie ze stresem u osób chorych na nowotwory w perspektywie kategorii znaczenia. Treści książki koncentrują się na ustaleniu zależności między czterema czynnikami wchodzącymi w skład procesu radzenia: zasobami osobistymi, oceną choroby, strategiami radzenia oraz przystosowaniem do choroby nowotworowej.
Aleksandra Rogowska, Julia Kaleńska-Rodzaj
Synestezja a sztuka
Wydawnictwo Aureus, Kraków 2016
ISBN: 978-83-6576-502-4
Książka ma charakter naukowy i odwołuje się do aktualnego stanu wiedzy o synestezji, uwzględniając analizy teoretyczne i empiryczne z zakresu psychologii i jej subdyscyplin (neuropsychologii, neuronauki poznawczej) oraz nauk o sztuce (muzyce, malarstwie, dziełach literackich). To zarazem niezwykły zbiór erudycyjnych esejów o sztuce, które – czy to pisane z perspektywy pierwszo- czy trzecio-osobowej – pomogą czytelnikowi zrozumieć, czym synestezja jest, i jak przebiega proces tworzenia i odbierania sztuki oparty na tym doświadczeniu.
dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska Instytut Psychologii UJ
Barbara Mróz
20 lat później – osobowość i hierarchia wartości wybitnych aktorów polskich
Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2015
ISBN: 978-83-7383-776-8
Autorka przedstawia rezultaty drugiego etapu badań poświęconych psychologicznym charakterystykom wybranej grupy aktorów polskich. Bez wątpienia są to rezultaty warte opublikowania, ponieważ były to badania unikatowe i to nie tylko w skali krajowej. Nie znam drugich takich badań, w których analizie poddano relatywnie liczną grupę aktorów i prześledzono w tej grupie zmiany psychologicznych charakterystyk po upływie 20 lat. (…). W toku prowadzonego wywodu Autorka w umiejętny sposób wykorzystuje dane z wielu wywiadów z aktorami. Są to ciekawe ilustracje losów i poglądów aktorów polskich, wspierające wątek badawczy i diagnostyczny książki.
prof. dr hab. Czesław S. Nosal – fragmenty recenzji
Nagroda Teofrasta w VIII edycji magazynu Charaktery: kategoria najpoczytniejsza naukowa książka psychologiczna 2015 r.
Anna Bokszczanin
Postresowy wzrost i psychospołeczne funkcjonowanie młodzieży po doświadczeniach klęski powodzi
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2015
ISBN: 978-83-7395-662-9
Zagrożenie występowaniem katastrof jest wciąż duże, a ich negatywne skutki mogą być bardzo poważne zarówno dla pojedynczych osób, jak i całych społeczności. Badania reakcji młodych ludzi, którzy doświadczyli klęski katastrofy, skupiają zainteresowanie teoretyków stresu oraz praktyków zajmujących się psychologiczną interwencją. Monografia poświęcona jest przeglądowi aktualnej wiedzy, teoriom i empirycznym doniesieniem na temat psychicznych i społecznych reakcji młodzieży po doświadczeniach katastrofy ze szczególnym naciskiem na pozytywne następstwa stresu. W książce znajdują się także badania własne autorki przeprowadzone w grupie młodzieży szkolnej, która doświadczyła klęski powodzi w Piechowicach (woj. dolnośląskie) w 2006 roku.
Aleksandra Rogowska
Synaesthesia and Individual Differences
Cambridge University Press, Cambridge 2015
ISBN: 978-11-0709-618-9
Synaesthesia is a fascinating cognitive phenomenon where one type of stimulation evokes the sensation of another. For example, synaesthetes might perceive colours when listening to music, or tastes in the mouth when reading words. This book provides an insight into the idiosyncratic nature of synaesthesia by exploring its relationships with other dimensions of individual differences. Many characteristics of linguistic-colour synaesthetes are covered including personality, temperament, intelligence, creativity, emotionality, attention, memory, imagination, colour perception, body lateralization and gender.
Paweł Nowak, Aleksandra Rogowska
Promocja zdrowia w środowisku szkolnym
Wydawnictwo PWSZ, Racibórz 2014
Monografia zawiera kilkanaście tekstów poruszających problematykę promocji zdrowia, sposobów kształtowania prozdrowotnych postaw a także zagrożeń zdrowia.
Barbara Mróz
Functioning in the Workplace. Quantitative and Qualitative Psychological Research
Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2012
ISBN: 978-83-7383-605-1
The main aim of the publication entitled Functioning in the workplace. Quantitative and qualitative psychological research is to present Polish achievements in the research on the functioning of individuals at the workplace to a wider, international audience. The book collects both theoretical and empirical works revolving around the psychology of management and work organization. The possibility to popularize the results of Polish psychological studies all over the world is the more valuable as the papers constitutes a representative sample of research done at the most thriving universities in Poland: Warsaw University, Wrocław University, Wrocław University of Economics, Gdańsk Medical University, Jan Długosz University in Częstochowa, Kraków University of Science and Technology and Masaryk University in the Czech Republic.
Barbara Mróz
Poczucie jakości życia u pracowników wyższego szczebla: uwarunkowania osobowościowe i aksjologiczne
Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2011
ISBN: 978-83-7383-526-9
Książka nie tyko omawia w sposób komplementarny teorie poczucia jakości życia w kontekście wieloaspektowych uwarunkowań, lecz także pokazuje wynikające z nich przesłanie dla zastosowań praktyki społecznej, które można sformułować sloganem: ,,nie ma jakości życia bez wartości”. Autorka w swoim dobrze i czytelnie skonstruowanym modelu badawczym (MOA), punktem odniesienia i beneficjentem swoich badań trafnie uczyniła pracowników wyższego szczebla.
Z recenzji prof. dr. hab. Jana F. Terelaka
Anna Oleszkowicz, Przemysław Zdybek
Psychologia ilości, psychologia jakości. Uzupełniające się spojrzenia
Oficyna Wydawnicza Atut, Wrocław 2009
Na książkę składają się artykuły poświęcone porównaniu metodologii ilościowej i jakościowej w psychologii. Są to analizy konstruktywne, zmierzające do porównań opartych na obiektywnych kryteriach, wyraźnie wskazujące na te obszary badań, w których omawiane podejścia uzupełniają się i nawzajem inspirują.
Barbara Mróz
Osobowość wybitnych aktorów polskich
Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2008
ISBN: 978-83-7383-331-9
Teatr jest niewątpliwie bardzo ważnym ośrodkiem kultury, gdyż w nim koncentrują się wszelkie problemy, konflikty, postawy i sposoby rozumienia świata; jest miejscem, gdzie dotykamy więzi społecznej i aksjologicznego wymiaru ludzkich interakcji. Z tej też perspektywy można dostrzec szczególne znaczenie podjętej w książce Barbary Mróz problematyki psychologicznych uwarunkowań twórczości artystycznej aktora teatralnego oraz jego dojrzałości osobowościowej i społecznej. Autorka zasadnie wskazuje na aktualną potrzebę kontynuacji badań nad wybitnymi aktorami w polskiej psychologii, zapoczątkowaną przez I. Filozofównę (1932) i aspektowo podjętą przez J. Kociubę (1996), problematykę psychologii rozwoju obrazu siebie u aktorów. Wyrażam się z dużym uznaniem dla całości projektu badawczego, w szczególności dla wielkiego osobistego zaangażowania się Autorki w zrealizowanie w taki sposób tego projektu badawczego, by poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt z osobami badanymi zapewnić sobie możliwie najpełniejszą rzetelność i wiarygodność wyników z badań psychologicznych. Dlatego też wnioski wyciągnięte z tych badań znajdują pełne uzasadnienie.
Z recenzji Ks. Prof. dr hab. Zenona Uchnasta
Instytut Psychologii
Plac Staszica 1,
45-052 Opole
tel. +48 77 4527370
e-mail: psychologia@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382