Projekty naukowe
Projekty międzynarodowe i znaczące granty pozyskane przez pracowników Instytutu
Projekt „Sexual health and well-being among adults 50+ in Czechia and Poland
Projekt badawczy realizowany z Uniwersytetem Masaryka w Brnie przez dr hab.Katarzynę Skałacką, prof.UO w okresie 1/2025 do 12/2027.
Celem tego projektu jest przeprowadzenie badań metodą mieszaną wśród osób dorosłych 50+ w Czechach i Polsce na temat ich zachowań zorientowanych na SH&WB.
https://www.muni.cz/en/research/projects/73690
Salutogeneza w środowisku pracy
Polska adaptacja skali Work-SoC i korelaty poczucia koherencji w pracy.
Realizacja projektu: dr Arkadiusz Jasiński, dr hab. Romuald Derbis, prof.UO we współpracy z prof. Georg Bauer, dr Martin Tušl, Uniwersytet Zuryski, Szwajcaria
Dobrostan w pracy a indywidualna wydajność w pracy
Realizacja projektu: dr Arkadiusz Jasiński, prof. Romuald Derbis, UO we współpracy z dr Linda Koopmans, TNO, Niderlandy
Projekt międzynarodowy „PSYCHOLOGY GLOBAL CLASSROOM”
W okresie od 01.10.2021 do 30.11.2021 Instytut Psychologii Uniwersytetu Opolskiego uczestniczył w projekcie pt. „Psychology Around the World” realizowanym wraz z Leeds Trinity University (UK) i Taylor’s University (Malaysia). Projekt dotyczył współpracy wykładowców i studentów w wielonarodowych grupach przy wykorzystaniu wirtualnej platformy w celu analizowania i porównywania różnych teoretycznych i praktycznych aspektów psychologii międzykulturowej. Zrealizowano następujące zagadnienia z zakresu psychologii międzykulturowej: stereotypy i uprzedzenia, kulturowe uwarunkowania i wyznaczniki zdrowia psychicznego, komunikacja interpersonalna w różnych kulturach oraz percepcja społeczna w kontekście kulturowym.
W ramach projektu dr hab. Dariusz Krok, prof. UO poprowadził cykl wykładów pt. „Cross-cultural health psychology”.
Psychology Global Classroom – Informacja o projekcie
Grant Unii Europejskiej „Horyzont 2020”
Bezdomność jako niesprawiedliwość społeczna (2016-2019). Uniwersytet Opolski jako jedyna uczelnia w Polsce została zaproszona do udziału w projekcie i tym samym do współtworzenia efektywnej polityki społecznej oraz spójnych programów profilaktycznych i dobrych praktyk.
Szerokim celem projektu HOME_EU jest dogłębne i wszechstronne zrozumienie postaw decydentów europejskich wobec zjawiska nierówności społecznych. W szczególności chcemy się dowiedzieć, jak decydenci spostrzegają, w jakim zakresie tolerują i w jaki sposób konfrontują się z występującymi nierównościami.
Członkami HOME_EU (12 organizacji, które współpracują ze sobą na wielu różnorodnych polach) są:
- AEIPS, Associação para o Estudo e Integração Psicossocial (Portugalia)
- AMU, Aix-Marseille University (Francja)
- Crescer na Maior, Associação de Intervenção Comunitária (Portugalia)
- FEANTSA (EU)
- ISPA, Instituto Universitário (Portugalia)
- Karolinska Institutet, Department of clinical neuroscience (Szwecja)
- University of Limerick (Irlandia)
- CML, Câmara Municipal de Lisboa (Portugalia)
- UO, Uniwersytet Opolski (Polska)
- RAIS Fundación (Hiszpania)
- Stichting Katolieke Universiteit (Holandia)
- UNIPD, University of Padova (Włochy)
Członkami zespołu z ramienia UO byli: dr hab. Anna Bokszczanin prof. UO, dr hab. Aleksandra Rogowska prof. UO i dr Katarzyna Skałacka.
Więcej informacji o projekcie, na oficjalnej stronie projektu na https://www.home-eu.org/
Projekt INTERREG III – rok 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Czechy – Polska 2004-2006. Projekt nr CZ.04.4.85/2.3.PL.1/0596 ” Współpraca naukowa w zakresie Psychologii klinicznej”.
W ramach projektu ukazała się w roku 2008 publikacja pt. „Jakość życia współczesnego człowieka. Wybrane problemy.” w języku polskim oraz czeskim.
W dniach 24-25 maja 2007 w ramach projektu została zorganizowana międzynarodowa konferencja. Tematyka konferencji: nowoczesne technologie – błogosławieństwo czy przekleństwo?, Zdrowie, promocja zdrowego stylu życia, Człowiek w środowisku pracy, Współczesne obsesje: otyłość, anoreksja, bulimia, Społeczeństwo obywatelskie, systemy wsparcia, Od drobnych kłopotów po klęski żywiołowe – Jak sobie radzić ze stresem?, Ból i cierpienie – czy rzeczywiście uszlachetnia?, Problemy ludzi starszych., Problematyka grup mniejszościowych.