Wykłady online, webinaria

Na zaproszenie Koła Naukowego Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Barbara Mróz wygłosiła wykład zatytułowany “Osobowość aktorów! Czy kreowanie ról ma swoje konsekwencje w psychice?”

 
Opis wydarzenia autorstwa organizatorów:

1 czerwca to znana data każdemu z nas – Dzień Dziecka. Ten przyjemny dzień nowo powstałe Koło Naukowe Psychologii Klinicznej postanowiło uczcić organizacją wykładu na temat: “Osobowość aktorów! Czy kreowanie ról ma swoje konsekwencje w psychice?”.  O wygłoszenie prelekcji została poproszona dr hab. Barbara Mróz, prof. UO – znawczyni i badaczka twórczości wybitnych aktorów polskich oraz ich psychiki. Po części wykładowej, w której Pani Profesor przedstawiła szereg badań na temat osobowości aktorów, nastąpiła część odpowiadania na pytania uczestników. Pytań było mnóstwo, a Pani Profesor cierpliwie i wyczerpująco odpowiedziała na niemal wszystkie.

Dr hab. Barbara Mróz, prof. UO w dziedzinie psychologii jest zatrudniona w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, gdzie pełni funkcję Kierownika Katedry Psychologii Osobowości i Badań nad Rodziną. Jest autorką wielu książek, między innymi: Osobowość wybitych aktorów polskich. Studium różnic międzygeneracyjnych (2008), Poczucie jakości życia u pracowników wyższego szczebla. Uwarunkowania osobowościowe i aksjologiczne (2011).

Naszej prelegentce dziękujemy serdecznie za niezwykle inspirujące wystąpienie, a słuchaczom za liczny i aktywny udział.

Platforma YouTube 1 czerwca 2021.

Spotkanie będzie dotyczyło szeroko pojętej tematyki badań naukowych, prowadzący przedstawi przede wszystkim w jaki sposób interpretować wyniki badań oraz jak odczytywać wykresy, aby nie wyciągać pochopnych wniosków. Wykład online poprowadzi mgr Rafał Gerymski – asystent naukowo-dydaktyczny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego oraz absolwent naszej uczelni. Prowadzi zajęcia ze statystyki, psychologii zdrowia i seksuologii. W tych obszarach realizuje również badania naukowe.

Data: 08 maja 2021

Miejsce: Online w serwisie YouTube

Link do kanału: https://www.youtube.com/channel/UC29eM_XIcFfmm4LFQT85jSA

Link do wydarzenia: www.facebook.com/events/2949827801962536

Link do retransmisji: https://www.youtube.com/watch?v=1rOdraJEwVg

Platforma YouTube, 8 maja 2021

Polskie Towarzystwo Psychologii Religii i Duchowości oraz Instytut Psychologii Uniwersytetu Opolskiego zapraszają na webinar pt. „Religijność a COVID-19 w perspektywie zdrowia psychicznego”, który odbędzie się 23 kwietnia 2021 r. w godz. 11.00-13.00 na platformie TEAMS. Podczas webinaru będzie można usłyszeć następujące wystąpienia:

1) Dr hab. Dariusz Krok, prof. UO : Nadzieja silniejsza niż pandemia ‒ percepcja COVID-19 i religijność a poczucie dobrostanu psychicznego

2) Dr hab. Wioletta Tuszyńska-Bogucka, prof. WSEI (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie), Dr Roman Szałachowski (Uniwersytet Szczeciński): W poszukiwaniu źródeł zdrowia. Rola religijności w radzeniu sobie z traumą pandemii COVID-19

Prowadzący: dr Monika Stawiarska-Lietzau – psycholog i psychoterapeuta, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.

Organizator: mind.art (Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu)

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/846155782629933/

Facebook Live, 29 marca 2021.

Prowadzący: mgr Wiktoria Kubiec – starszy wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Do jej zainteresowań badawczych należą psychologia rozwoju człowieka, psychologia kliniczna dziecka i człowieka dorosłego, psychologia zdrowia oraz psychoonkologia. Czerpiąc z doświadczenia zdobytego w pracy klinicznej, interesuje się funkcjonowaniem człowieka w sytuacji kryzysu oraz metodami wspierania wzrostu posttraumatycznego w obszarze psychologii zdrowia.

Link do transmisji: https://www.facebook.com/knspUO

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/753072055620274

Facebook Live, 30 stycznia 2021.

W dniu 25 grudnia 2020 r. dr hab. Dariusz Krok, prof. UO poprowadził webinar pt. Zjawisko psychomanipulacji w sektach – uwarunkowania psychologiczne, dla maturzystów (IV klasa) z Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach.

Tematyka dotyczyła głównych cech manipulacji perswazyjnej stosowanej przez sekty w celu pozyskania nowych członków. Wskazano, że liderzy sekty używają spreparowanych argumentów, które są niejasne, dwuznaczne i trudne do zweryfikowania. Prezentowane przez liderów sekty treści bazują na uczuciach i emocjach, a nie na racjonalnym i rozumowym podejściu.

Wypowiedź jednej z uczestniczek: „W środę mieliśmy zajęcia prowadzone w formie webinarów. Polega to na tym, że na lekcji odbył się warsztat online w formie prezentacji multimedialnej na temat zjawiska psychomanipulacji w sektach. Prowadzącym zajęcia był ks. prof. Dariusz Krok. Na początku zapoznał nas z tematem dzisiejszych wykładów, którym były sekty. Przedstawił nam ogólnie, co to są sekty, jak są zakładane, ich strategie manipulacyjne, kto do nich należy, i jakie sekty możemy rozróżnić, przytaczając przy tym różne przykłady. Podczas swoich wypowiedzi mówił językiem prostym i zrozumiałym, tak że nie miałam problemu z żadnym zagadnieniem omawianym przez wykładowcę oraz opowiadał o tym w taki sposób, że po pierwszych zdaniach tak wciągnęłam się w ten temat i nie mogłam się oderwać do końca (słuchałam z zaciekawieniem). Z całego webinarium na pewno wyniosłam dużo informacji na temat sekt. Nie sądziłam, że to jest takie zagrożenie dla ludzi i stwarzają oni takie zagrożenie dla nas. Szkoda tylko, że wykłady te nie mogły się odbyć na żywo w szkole. Bo jednak co na żywo, to na żywo”. Nikola Czapluk

Prezentacja ze spotkania: Zjawisko psychomanipulacji w sektach

Pandemia SARS-CoV-2 wprowadziła w nasze życia sporo zamieszania. Jednych przeraża, innych nudzi. Z powodu izolacji normalne funkcjonowanie w relacjach społecznych często bywa niemożliwe. Dotyczy to również sfery seksualnej. Izolacja może na nas wpływać dwojako: jedni będą mieli większą ochotę na seks, a u innych libido znacznie spadnie z powodu dużej ilości stresu i lęku w ich życiu. Niektóre osoby nie mają możliwości realizowania swojej seksualności w życiu realnym z powodu izolacji. Z tego powodu często korzystają z Internetu w celu realizacji swoich fantazji i potrzeb. Ale czy tylko one? Podczas spotkania zostaną poruszone tematy dotyczące m.in. seksualności w Internecie, cyberprostytucji, korzystania z pornografii oraz uzależnień behawioralnych.

Wykład online poprowadzi Rafał Gerymski – asystent naukowo-dydaktyczny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego oraz absolwent naszej uczelni. Prowadzi zajęcia m.in. z Podstaw Seksuologii, na których to dzieli się ze studentami wiedzą na temat ludzkiej seksualności. Realizuje badania naukowe z zakresu psychologii zdrowia oraz seksuologii – głównie dotyczące jakości życia osób transpłciowych oraz seksualnego dobrostanu. W wolnych chwilach lubi udzielać korepetycji ze statystyki. A w naprawdę wolnych chwilach gra na gitarze oraz buduje własne instrumenty.

Link do transmisji: https://www.facebook.com/knspUO

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3115299051908384

Link do retransmisji: https://youtu.be/EkwGf6E452g

Facebook Live, 3 grudnia 2020.

Zapraszamy do udziału w darmowym webinarze Contrasting gender violence: a community psychology perspective organizowanym przez European Community Psychology Association.

Organizatorzy: European Community Psychology Association (w tym dr hab. Anna Bokszczanin, prof. UO)

Link do wydarzenia: https://www.ecpa-online.com/webinar-gender-violence-community-psycology/

Link do rejestracji: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScciOu46akST11PPXQauGjw4wWWInqyaqXuoh8DTak2tcpE5g/viewform

Online, 26 listopada 2020

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 18.11.2020 odbył się webinar autorstwa dr Angeliki Kleszczewskiej-Albińskiej pt.: Jak uczyć się i pracować, żeby nie zwariować. O zagrożeniach związanych z uzależnieniami behawioralnymi w dobie nauki i pracy on-line. Zapraszamy do zapoznania się z treścią prezentacji przedstawionej podczas webinaru.

Organizatorzy wydarzenia: Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oraz Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Link do wydarzenia: https://stp.pnt.opole.pl

Prezentacja ze spotkania: STP-uzależnienia

Zapraszamy do zapoznania się z wykładem online dr Angeliki Kleszczewskiej-Albińskiej na temat uzależnien behawioralnych. Wykład został zrealizowany na potrzeby Health Project Management.

Link do wykładu online: https://youtu.be/_JvY5nLFvEw

Platforma YouTube: 20 października 2020

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie “Psychologii w Praktyce”, tym razem dowiemy się więcej o zaburzeniach depresyjnych z którymi zmaga się młodsza część naszego społeczeństwa. Spotkanie poprowadzi Pani mgr Wiktoria Kubiec – starszy wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Do jej zainteresowań badawczych należą psychologia rozwoju człowieka, psychologia kliniczna dziecka i człowieka dorosłego, psychologia zdrowia oraz psychoonkologia. Czerpiąc z doświadczenia zdobytego w pracy klinicznej, interesuje się funkcjonowaniem człowieka w sytuacji kryzysu oraz metodami wspierania wzrostu posttraumatycznego w obszarze psychologii zdrowia.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/311619626418968/

Studenckie Centrum Kultury UO: 20 stycznia 2020

Kolejne wydarzenie z cyklu “Psychologia w Praktyce” tym razem uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zaburzeń lękowych. Charakteryzują się one przewlekłym przebiegiem mogącym znacznie pogorszyć jakość życia i funkcjonowanie chorej osoby. Napad lęku jest okresem intensywnej obawy i dyskomfortu, który zaczyna się nagle, narasta szybko i trwa co najmniej kilka minut, ale nie dłużej niż dwie godziny.Więcej na temat tego zagadnienia w ujęciu teoretycznym oraz praktycznym opowie nam Dr Angelika Kleszczewska-Albińska, adiunkt Uniwersytetu Opolskiego. Zainteresowania : szeroko pojmowana psychologia kliniczna, emocji i różnic indywidualnych – zarówno w odniesieniu do badań nad dziećmi i młodzieżą jak i osobami dorosłymi.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/969996626700696/

Studenckie Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego, 13 grudnia 2019

 
Skip to content